Etiketa & špionáž - Tak trochu jiný penzionát

30. července 2015 v 22:28 | Nasťa |  Knihovna
Na Etiketu & Špionáž od Gail Carriger jsem natrefila úplnou náhodou, při má poslední návštěvě jsem ji totiž objevila v regálu, který je určen právě vráceným kouskům. Velmi jsem zvažovala, zda si knihu půjčit, či nikoliv, protože žánr steampunk ( žánr založený na klíčovém významu páry a techniky, jakož to stěžejního objevu pro lidstvo, nicméně samotný děj je "ukotven" na nereálných skutečnostech a odehrává se v "nereálné době) moc nemusím, poněvadž mě Leviatan Scotta Westerfelda spíše zklamal. Ovšem nutno podotknout, že celá série toho ve skutečnosti nabízí "pod svou pokličkou" daleko více než jen holý steampunk, najdete tady i nadpřirozené bytosti, jako jsou vlkodlaci, či upíři. Zkrátka a dobře tetralogie nesoucí název "Trochu jiný penzionát" je spolehlivou směskou všeho, co si lze v žánru fantasy představit. No a co z tohoto "tajuplného" spojení nakonec vzniklo?
***
"Sofronie se převalila na záda a vzdychla. Měla by se podívat, jestli se nezranila, nebo najít zbytek své sukně,
ale zůstala dramaticky ležet na zádech. Zavřela oči a uvažovala o výčitkách, kterými ji jistě brzy zahrne její
rozzlobená matka. Její hloubání přerušil výkřik. "Sofronie Angelino Temminnicková!"


***

Sofronie Angelina Temminnická je hotová chodící katastrofa, vlastně by se dalo říci, že je téněř "cokoliv" jen ne prává dáma, kterou by v ní chtěla vidět její matka. Nejraději totiž šplhá po stromech, handrkuje se nadvoře se služebnictvem a rozebírá nejrůznější stroje. Ovšem když její mamínce dojde trpělivost je Sofronie nucena odjet do Penzionátu mademoiselle Geraldiny pro kvalitní přípravu mladých dívek, kde jak doufá její rodina se konečně naučí dobrým způsobům. Nikdo z příbuzenstva však netuší, co je tenhle penzionát ve skutečnosti zač.

V tomto vzdělávacím institutu totiž není náplní výuky jen "předvedení" správného purkle, či vytříbená znalost francoužtiny. Tady se toho naučíte daleko víc, třeba jak správně omdlít, či použít vějíř v sebeobraném manévru a vezte, že ani to není zdaleka tak úplně všechno, penzionát vám toho může nabídnout ještě mnohem více.

"A lady Linette učí hudbu a…?" Sofronie bez prodlení vyslovila další otázku, Preshea ráda vyhověla. Nadýmala se vlastní důležitostí. "Samozřejmě vyzvědačství, principy podvodů, základy špionáže a zásady svádění. "


***
Etiketa & špionáž je prvním dílem tetralogie Trochu jiný penzionát, kterou pro nás pod pseudonymem Gail Carriger, za kterým se ve skutečnosti skrývá neméně úspěšná americká autorka Tofa Borregaard, která je ve světě známá hlavně díky své knižní serii Parasol Protectorate, která se mimochodem odehrává v tomže světě jako Etiketa & špionáž, jen od dvacetpět let dříve.

Samotná kniha ačkoliv má jen něco přes 200 stran (pokud bych byla přesná tak 288), tak akce a humoré scény tady rozhodně nechybí. Pokud k tomu všemu připočteme i střeštilou hlavní hrdinku, tak vám z toho "vyleze" vážně nadmíru skvělá kniha, při jejíž četbě se rozhodně nudit nebudete, ba co víc, nedáte jí ani z ruky!

"Sofronie zoufale toužila přečíst si celý spis o staré, drahé přítelkyni a věrné společnici své matky. Paní Barnaclegoosovou nikdy neměla za víc než za protivnou štěbetalku, která podle módního diktátu neustále
bojovala se svým rozšiřujícím se pasem. "Počkejte, prosím!"

***
Závěrem bych chtěla jen podtknout, že tahle kniha, ostatně jako celá série rozhodně stojí za přečtení, opravdu mile mě překvapila. Samotné počteníčko jsem si náramně užila, že jsem si ani pomalu nevšimla konce samotného příběhu. Už teď se těším až se pustím do druhého dílu Úklony & úklady. Myslím si, že si tenhle náramný příběh nechám na nějaké to "letní cestovaní", aby mi cesta ubíhala rychleji. Pokud už bych měla přikročit k hodnocení prvního dílu, tak pro mě jednoznačně 5 z 5 možných hvězdiček! Osobně doufám, že již výše zmíněným druhým dílem pro nás české čtenáře tako série nekončí, ráda bych uvítala i překlad třetího a následně i závěrečného čtvrtého dílu. Poněvadž, nedokončit tento příběh by byla nadmíru obrovská škoda. Asi se budu už opakovat, když vám na závěr ještě dodám, že tuhle knihu by jste rozhodně měli mít ve své knihovničce!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Camelia | E-mail | Web | 31. července 2015 v 14:43 | Reagovat

Vypadá to dobře. Díky za tip, kouknu se po ní. Už tak mi docela douchází zásoba na čtení, takže proč nezkusit něco nového? Ještě jednou díky za super recenzi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama