Girl Online - Láska blogerská

19. července 2015 v 14:30 | Nasťa |  Knihovna
Girl Online od Zoe Sugg se ke mně dostla vlastně úplně náhodou. Koncem května jeli naši na velký nákup, kdy každému z nás přivezli i malý dárek. Já jsem tehdy dostala právě tuhle "krásku" a kočičí jazýčky. Přirozeně jsem byla na knížku velmi zvědavá, zvláště když ji napsla Zoe Sugg, která je spíše známá pod svou přezdívkou Zoella. Sama autorka totiž vede svůj vlastní blog a YouTube kanál. Hrozně mě zajimalo, jak si s témate sobě blízký poradí a jestli mám od knihy očekávat něco víc, než je pro žánr Young Adult typické. Pro začátek je nutno říci, že kniha rozhodně stojí za váš drahocení čas, ale musím přidat i jedno malé varování a to sice, nemějte od knihy přehnaná očekávání a jen nasávejte její atmosféru, pak si ppříběh daleko více užijte. Zkrátka a dobře, už vám neprozradím nic víc, pokud přeci jen chcete znát můj názor, tak vám nezbívá nic jiného, než se do této recenze začíst hlouběji.

***
" A proto jsem se rozhodla, že to zkusím s tímhle blogem. Bude to místo, kde budu moct říct přesně to, co chci a jak chci - a taky - hlavně někomu. A nebudu si muset dělat starosti s tím, jestli je to co řeknu, dost cool.."

***
Penny Porterová alias Girl Online je vcelku obyčejná školačka, má však jeden velký nedostat, přitahuje problémy. Ve škole ji pořád potkávají nějaké trapné situace, ze který se neustále snaží vybruslovat. Vlastně kvůli tomu nemá ani moc přátel, nebo ona si to alespoň myslí. Jedinou oporou jí je její nejlepší kamarád a také soused Eliot, kterému může říci opravdu všechno, no a samozřejmně její blog, kde má tisíce věrných čtenářů, kterým se může svěřit opravdu s čímkoliv. Jen v internetové anonymitě pod přezdívkou Girl Online si dovolí být opravdu upřímná a svá.

No, ale co čert nechtěl při školním divadelním představení se jí stane opravdu obrovský trapas, který se ohromným nedopatřením (a lstí její bývalé nejlepší kamarádky Megan) dostane na internet. To už je pro Penny opravdu poslední kapka, touží proto navždy zmizet s povrchu zemského, proto když jí rodiče nabídnou aby s nimi jela na výled do vánočního New Yourku, kde její maminka dostala skvělou práci, tak po krátkém zaváhání přeci jen kývne nasouhlas. Vždyť tam za "velkou louží" ji přeci nikdo nezná, což znamená, že může opustit své strachy a naplno si tenhle výlet užít a víte co je na tom ještě lepší? Její úplně nejlepší kamarád Eliot může jet s nimi, tohle bude zaručeně ten nejlepší výlet, všech dob!

" Když dorazíme do centra New Yourku, začínám mít pocit, že se mi hlava nejspíš ze všech těch neuvěřitelných nových vjemů rozkočí. Samozřejmě jsem čekala, že tu budou mrakodrapy, ale netušila jsem, že se ve skutečnosti budou opravdu až tak moc "škrábat do mraků.".."

***
Girl Online je prvním ze dvou plánovaných dílů pocházejicí z péra známé blogerky Zoe Sugg, jež celý svět zná spíše pod přezdívkou Zoella. Není proto divu, že se její prvotina okamžitě stala bescelerem v anglicky mluvích zemích. Zoe ve své prvotině nepochybně naráží na své osobní zkušenosti, které s blogováním velmi úzce souvisí, možná proto je z této knihy doslova cítit ta správná "blogerská atmosféra".

Ovšem sama autorka tady nic nového nevytváří, sama pokračuje v dobře zaběhlých kolejích, jež jsou tak typické pro žánr Young Adult - dva mladí lidé, co na sebe náhodou natrefí uprostřed velkoměsta, krásná první láska a ano nakonec i sladký Happy end. Celý příběh je tak svým způsobem i velmi předvídatelný a náročné čtenáři tak neposkytne nic, co by již odněkud neznal.

" Prostě si myslím, že tohle by mohl být začátek. Začátek něčeho" Pak chvíli jen mlčky sedíme. "Hm. Já myslím, že ty jsi zase nejspíš moje iniciáční zápletka,"vydechnu s lehkým úsměvem.."

***
Co dodat na závěr? Čtivo jako takové tu určitě špatné nebylo, nicméně neočekávejte od toho vůbec nic neobvyklého. Je to jen další z mnoha milostných příběhů, který je ještě navích provoněných atmosférou vánočního New Yourku. Myslím si, že kniha si zaslouží krásných 3,5 hvězdičky z 5 možných, zkrátka a dobře, příběh vás ani neurazí, ale bohužel ani extra nenadchne. Já vám knihu můžu s klidným svědomím doporučit, jako letní čtení, ale pokud budete mít chuť můžete si ji schovat na vánoční svátky, protože Vánoce a samotná vánoční pohoda z příběhu doslova překypují.

Co se mě týče, tak musím přiznat, že bych se bez ostychu pustila i do pokračování, které má v originále vyjít letos napodzim. Přeci jen mě zajimá, jak se to bude všechno s našimi knižními hrdiny vyvíjet dál. No což, Zoello já tedy rozhodně čekám na pokračování, kam mě zavedeš tentokrát?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion | Web | 19. července 2015 v 14:45 | Reagovat

O knihe som už veľa počula, mnoho blogerovej o nej teraz hovorí a píše na ňu recenzie. Osobne ma až tak neláka, nie je to práve moja šálka kávy, ja som skôr na fantasy, každopádne zaujalo ma námet blogu v knihe :-)

2 Whirpy | E-mail | Web | 19. července 2015 v 19:05 | Reagovat

Tyhle typy knížek moc nečtu, možná občas, ale jinak ne ne. :D Nicméně vypadá to zajímavě, možná kdyby se mi to náhodou dostalo pod ruku na dovolené!
Taky mě zaujal ten námět, ale jak říkáš asi to bude spíše takové to letní odpočinkové čtení u kterého se nemusí moc přemýšlet. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama