Mé sladké šestnácté století - Jaké to je ocitnout se v renesanční Florencii?

21. července 2015 v 15:30 | Nasťa |  Knihovna
Mé sladké šestnácté století od Rachel Harris na mě už čekalo při návštěvě knihovny. Musím přiznat, že mám hrozně ráda knihy, ve kterých se objevuje tématika cestování časem. Poněvadž mi historie není lhostéjná (jsem její letošní maturant.. Smějící se) byla jsem celkem zvědavá, jak si zrovna s prostředím renesanční Florencie poradí sama autorka. No a navíc jsem se neubránila srovnáváním téhle knihy a trilogie Drahokamy, která do teď patří k těm nejlepším, co jsem zatím četla. Nicméně, když si to vezmu kolem a kolem, tahle kniha rozhodně stojí za vaší pozornost. Ovšem teď už bych nerada prozradila víc, protože k tomu nejpodstatnějšímu se v této recenzi rozhodně ještě dostaneme. Tak tedy pojďme na to!

***
"Musím přiznat, že kdyby každý měl svou cenu, za kterou se dá koupit, cesta do Florencie by byla
tou mou. Jsem posedlá svým italským dědictvím - jedinou věcí, kterou přijímám od své nejdražší matky a od čtvrté třídy, kdy jsem spatřila obraz Bernarda van Orley Madona s dítětem, jablkem a hruškami."

***
Cat Crawfordová je obyčejná patnáctiletá dívka (tedy už skoro šesnátnáctiletá), no tedy skoro obyčejná, pokud pomineme skutečnost, že Catin táta je uznávaný hollywoodský režisér a máma skandální herečka. Pokud k tomu všemu připočteme ještě Jennu, tátovu přítelkyni (a nejspíše i budoucí manželku), která se pořád snaží Cat zalíbit a ještě ke všemu přišla i s naprosto otřesným nápadem uspořádat Cat oslavu sladkých šesnáctin, jako by se ji snad o to prosila. Nicméně teď na to Cat může na chvíli zapomenout, letí totiž na výlet do Florencie, co víc si přát?

Svou výpravu do Florencie si Cat užívá plnými doušky, vždyť je to kolébka její milované renesance. Dokonce se rozhodne vstoupit do cikánského stanu a "pořádně se odvázat" nicméně netuší, že se ji tohle rozhodnutí stane osudným, když totiž onen stan opustí ocitne se sice ve Florencii, ovšem v 16.století, tedy v samém jádru renesance.

"Ulice je z nějakého záhadného důvodu plná ochotníků oblečených jako na renesančním festivalu, který berou až příliš vážně. Zamrkám a sleduju oslem tažený povoz plný plodin, jak kolem mě projíždí úzkou uličkou. Rachot kol na dlažebních kostkách se odráží od domů a najednou ucítím zápach zvířecích výkalů."

***
Mé sladké šestnácté století je zároveň prvním dílem ze stejnojmené trilogie jež vzešla z pera Rachel Harris. Autorka zde využívá pro žánr Young Adult poměrně typickou myšlenku cestování časem. Nicméně narozdíl od některých "méně zdařilých kusů", je její myšlenka celkem reálná a řekněme logická. Dokonce i vidina renesanční Florencie působí tak nějak opravdově, řekla bych, že na vás ze stránek knihy přímo dýchá!

Samotná knížka nehledě na to, že má jen 256 stran je dějově velmi obsáhlá a čtivá, stránky vám sami ubíhají pod rukama, takže se vám hravě může stát, že budete mít pocit, že sotva jste knihu otevřeli, tak už je tu konec. Co se týče samotných postav, tak i ty mi přišli dokonale "dotažené do konce", skvěle se hodili do prostředí, pro které byly utvořeny, myslím si, že duch své doby odráželi dokonale. Jen u Cat jsem párkrát nevěřícně kroutila hlavou, přeci jen na svůj věk mohla být i místy chytřejší.

"Podívám se na digitální hodiny na mikrovlnce. Podle mi Reyny mi dorazí nějaká zásilka přesně za půl hodiny a ne- pochybuju o tom, že tu bude včas. Nevšímám si kručení v žaludku, popadnu kufry a rozběhnu se domem do svého pokoje. Hlavou mi víří spousta otázek. Vrátím se do minulosti? Nebo tentokrát pocestuj u do budoucnosti?"

***
Co bych dodala na závěr? Snad je, že Mé sladké šestnácté století rozhodně stojí za povšimnutí, zvlášť pokud
máte rádi knihy s časo - cestovací tématikou. Drahokamy to sice nejsou, ale ten příběh (a hlavně samotné prostředí) rozhodně stojí za to. Já sama se určitě do čtení dalších dílů pustím, protože ten konec byl prostě neuvěřitelný. Rachel Harris proč mi to proboha děláš?

Já knize dávám krásně 4 z 5 možných hvězdiček, troufám si říci, že tu "poslední" hvězdičku si nechám v rezervě pro další díl, který slibuje že bude ještě lepší, něž ten první! No což, už se moc těším, tak a teď honem utíkat do knihovny pro pokračování ! Já jen tiše doufám, že mě nezklame, protože by to byla opravdu náramně velká škoda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Whirpy | E-mail | Web | 21. července 2015 v 20:38 | Reagovat

Možná si to zajdu vypůjčit do knihovny, mohlo by to být fajn počtení! :D Už jsem dlouho něco podobného nečetla a líbí se mi ten nápad s renesanční Florencií. :)
Jinak moc pěkná recenze, taková jasná a navíc navnadila na knihu, takže splnila účel :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama